5
خرداد

طرح راه امین - سی شب، سی آیه

ماه رمضان فرصت خوبى براى خودسازى است. ما همان ماده‌ى خام هستيم كه اگر روى خودمان كار كرديم و توانستيم اين ماده‌ى خام را به شكلهاى برتر تبديل كنيم، آن كار لازم در زندگى را انجام داده‌ايم. هدف حيات همين است. واى به حال كسانى كه روى خودشان از لحاظ علم و عمل كارى نكنند و همان‌طور كه وارد دنيا شدند، به اضافه‌ى پوسيدگيها و ضايعات و خرابيها و فسادها كه در طول زندگى براى انسان پيش مى‌آيد، از اين دنيا بروند. مؤمن بايد به‌طور دائم روى خودش كار كند؛ به‌طور دائم. نه اين‌كه خيال كنيد «به‌طور دائم» زيادى است يا نمى‌شود؛ نه. هم مى‌شود، هم زيادى نيست. اگر كسى مراقب خود باشد؛ مواظب باشد كارهاى ممنوع و كارهايى را كه خلاف است انجام ندهد و راه خدا را با جديت بپيمايد، موفق مى‌شود. مقام معظم رهبری

فراخوان «راه امین»

 شیوه مشارکت

کاربران محترم جهت شرکت در این فراخوان کافیست هر روز ترجمه و یا تفسیر یک آیه را بررسی نموده و مصداق عمل به آن آیه را هم در قالب پست در وبلاگ های خود و هم در بخش نظرات این فراخوان منتشر نمایند.

>

مثال: جزء 19:  آیه 126 سوره شعراء (فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطيعُونِ) - ترجمه: پس تقوای الهی پیشه کنید و مرا اطاعت نمایید! -  غیبت نکردن - نمونه عملی از  تقوا و اطاعت الهی در زندگی

 

نکته اول : کاربران می بایست محتوای مد نظر را در وبلاگ درج نمایند ولی عین محتوا (بجای ارسال لینک) در نظرات ذیل مطلب نیز درج شود

نکته دوم:   هر کاربر فقط می تواند در یک روز یک نظر اعلام نماید. اما محدودیتی برای درج محتوا در وبلاگ وجود ندارد.

 

امتیازات

به همه کاربرانی که هر روز نمونه عملی یک آیه را مطرح و تا پایان ماه مبارک با تدبر در سی آیه در فراخوان شرکت کنند امتیازاتی تعلق خواهد گرفت.

همچنین به تعدادی از  شرکت کنندگان بر اساس سطح محتوای درج شده، جوایزی تعلق خواهد گرفت.

 

تاریخ مشارکت

اول الی 30 رمضان 1438 (6 خرداد تا 5 تیر 1396)

 

 


free b2evolution skin
آراي كاربران براي اين مطلب
5 ستاره:
 
(177)
4 ستاره:
 
(1)
3 ستاره:
 
(0)
2 ستاره:
 
(0)
1 ستاره:
 
(2)
180 رأی
ميانگين آراي اين مطلب:
5.0 stars
(5.0)
نظر از: نرجس خاتون(س) شاهین شهر [عضو] 

در قرآن كريم به صورت صريح تنها يك بار كلمه عيد به كار رفته است ولى به صورت اشاره و ضمنى آياتى از قرآن به اين مسأله اشاره دارد. خداوند در باره درخواست حواريون اين واژه را به معنايي كه ما امروز از اين واژه مي فهميم به كار برده است : «قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَآ أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئدَةً مِّنَ السَّمَآءِ تَكُونُ لَنَا عيدا ؛ خداوند ]دعاى او را مستجاب كرد و[ گفت: من آنرا بر شما نازل مى كنم ولى هر كس از شما بعد از آن كافر گردد ]و راه انكار پويد[ او را چنان مجازات مى كنم كه احدى از جهانيان را نكرده باشم»( مائده 114)

عيد در لغت از ماده «عود» به معناى بازگشت گرفته شده است . از كاربرد هاي اين واژه مي توان دريافت كه چون اصالت در آفرينش كمال و كمال خواهي و بازگشت و رجوع به آن است ، مراد از عود ، بازگشت به كمال است. پس هرگاه انسان و يا طبيعت به جايگاه و اصل خود بازگشت آن روز ، روزي است كه مي توان از آن به عيد تعبير و ياد كرد. از اين روست كه به روزهايى كه مشكلاتي از قوم و جمعيتى برطرف مى شود و يا پيروزى ها و راحتى هاى نخستين باز مي گردند آن روز را عيد گرفته و شادي بازگشت خود را جشن مي گيرند. چنان كه گفته شد در اعياد اسلامى به مناسبت اين كه در پرتو اطاعت يك ماه رمضان و يا انجام فريضه بزرگ حج، صفا و پاكى فطرى نخستين به روح و جان انسان باز مى گردد و آلودگى ها كه بر خلاف فطرت است از ميان مى رود، عيد گفته شده است و از آنجا كه روز نزول مائده بر حواريون روز بازگشت به پيروزى و پاكى و ايمان به خدا بوده است حضرت مسيح آن را «عيد» ناميده است.

عيد به اين معنا در حقيقت بيانگر خودسازي انسان نيز است ؛ زيرا كساني كه به نوعي با خودسازى توانسته اند به كمال خود بازگردند و با اصل خود ارتباط بر قراركنند به شادي و سرور مي پردازند. به قول مولوي رومي هر كسي چون دور ماند از اصل خويش ؛ باز جويد روزگار وصل خويش. اين بازجويي روزگار وصل در شكل و قالب خودسازي خود را نشان مي دهد و كسي كه خودسازي مي كند در جستجوي بازگشت به اصل خود حركت مي كند و هر گاه اين احساس را در خود مي يابد كه به آن سو حركت كرده است ، شاد و مسرور مي شود كه مي تواند به اصل خود بازگردد و كمال لايق را دريابد. در اعياد مذهبي مساله بازگشت به اصل از طريق خودسازي بارها و بارها مورد تاكيد قرار مي گيرد تا انسان به فراموشي دچار نشود و از راه دور نگردد.

مصداق: اعیاد اسلامی مانند عید فطر

1396/04/04 @ 23:22
نظر از: سین بانو [عضو] 
سین بانو

قالُوا یا شُعَیْبُ ما نَفْقَهُ کَثیراً مِمّا تَقُولُ وَ إِنّا لَنَراکَ فینا ضَعیفاً وَ لَوْ لا رَهْطُکَ لَرَجَمْناکَ وَ ما أَنْتَ عَلَیْنا بِعَزیز (91،هود)
گفتند: «اى شعیب! بسیارى از آنچه را مى گوئى، ما نمى فهمیم! و ما تو را در میان خود، ضعیف مى یابیم; و اگر (به خاطر) قبیله کوچکت نبود، تو را سنگسار مى کردیم; و تو در برابر ما قدرتى ندارى»

پیام:چرا برخی حرف حق را نمی‌فهمند

1396/04/04 @ 23:13
نظر از: پژوهش حوزه علمیه الزهراء (س) ارومیه [عضو] 

#تفسير_سوره_هود آیات ۱۵ و ۱۶

من كَانَ يُرِيدُ الْحَيَوةَ الدُّنْيَا وَزِينَتَهَا نُوَفِّ إِلَيْهِمْ أَعْمَلَهُمْ فِيهَا وَ هُمْ فِيهَا لَا يُبْخَسُونَ

كسانى كه زندگانى دنیا و زیبایى ‏هاى آن را بخواهند، ما در همین دنیا (نتیجه ‏ى) اعمالشان را بطور كامل مى ‏دهیم، و در آن هیچ كم و كاستى نخواهد بود (۱۵)

أوْلَئِكَ الَّذِينَ لَيْسَ لَهُمْ فِى الْأَخِرَةِ إِلَّا النَّارُ وَحَبِطَ مَا صَنَعُواْ فِيهَا وَبَطِلٌ مَّا كَانُواْ يَعْمَلُونَ

(امّا) آنان كسانى هستند كه در قیامت، جز آتش چیزى ندارند و آنچه در دنیا ساخته ‏اند بر باد رفته، و اعمالى كه انجام میدهند باطل و بى ‏اثر خواهد بود (۱۶)

✅ پیام ها و تفسير كوتاه آيه ها

كسانى كه ایمان به معاد ندارند و یا براى خداوند كار نمى ‏كنند، طلبى از پروردگار ندارند و در برابر خدمات و اختراعات و اكتشافات خود در همین دنیا به نام و نانى مى ‏رسند. كسى مى ‏تواند به پاداش اخروى انتظار داشته باشد كه به آن ایمان داشته باشد و الاّ كسى كه نه خدا را قبول دارد و نه معاد را، چه توقّعى از خداوند دارد؟

انسان اگر به جاى آخرت، دنیا، به جاى باقى، فانى و به جاى نامحدود، هدف محدود را دنبال كند، نتیجه ‏ى عملش نیز محدود به همین دنیاى فانى خواهد بود.

یكى از یاران پیامبر صلى الله علیه وآله نگاهش به دخترى افتاد و به سوى او دست درازى كرد. در مسیر راه دیوارى فرو ریخت و صورت او را مجروح كرد.

یامبر صلى الله علیه وآله با شنیدن این ماجرا فرمودند: خداوند در همین دنیا تو را كیفر داد تا به آخرت كشیده نشود. چنانكه افرادى هستند كه خداوند پاداش كارهاى آنان را در همین دنیا مى ‏دهد تا در آخرت‏ طلبى نداشته باشند.

حضرت على ‏علیه السلام هنگام تلاوت این آیه مب‏فرمود: چگونه بر آتشى صبر كنم، كه اگر جرقه ‏اى از آن بر زمین افتد، همه ‏ى روئیدنى ‏هاى آن را مى ‏سوزاند.

1396/04/04 @ 22:57
نظر از: نرجس دولت آباد [عضو] 
نرجس دولت آباد

lنْ ذَا الَّذي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَيُضاعِفَهُ لَهُ أَضْعافاً کَثيرَةً وَ اللَّهُ يَقْبِضُ وَ يَبْصُطُ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ؛ پس خدا وام او را به چند برابر افزون کند و خداست که تنگی ووسعت می بخشد و شما بسوی او باز می گردید) و همچنین برای تشویق و تهییج مؤمنان برای آنکه قرض الحسنه بدهند، می فرماید: که آن را برای آنها دویا چند برابر می کند و قبض به معنای گرفتن چیزی و بسط به معنای مقابل آنست ،در بیان این سه صفت یعنی (قابض ، باسط و مرجع عباد) برای فهماندن این معناست که آنچه درراه خدا قرض بدهند هدر نمی رود و باطل نمی شود و هیچ بعیدنیست که به چند برابر تبدیل شود ،چون خدا قابض است ،یعنی خداست که این قرض را می گیرد و باسط است یعنی هر چه را بخواهد زیاد می کند و مرجع است ، یعنی شما به سوی او باز می گردید و آن مبلغ افزوده را پس می گیرید، آنهم بصورت تمام و کمال . 245 بقره

1- هر کس انفاقی در راه خدا می کند نباید منتی بگذارد چون همه آنچه ما داریم از آن خداست و ما فقط یک واسطه هستیم.

2- لطف خدا آنقدر زیاد است که نعمتی را که به ما داده و ما انفاق می کنیم را برای ما چند برابر می کند.

3- وقتی می بخشی اولا فکر نکن آن مال متعلق به تو بوده بلکه از آن خداست ثانیا فکر نکن با انفاق مالت کم می شود چون کم و زیاد شدن اموال بدست خداست پس زمان انفاق مغرور نشو و بگو من انفاق کردم شاید روزی خودت محتاج شوی

4- این مالیکه خدا به تو داده جهت آزمایش است که آیا در راه خدا انفاق میکنی؟

5- دارا و ندار به سوی خدا برمی گردند فقط خودشان می مانند و اعمالشان.

6- سعی کنیم قرض و انفاق ما بدون نسبت باشد و اگر فقیری را می شناسیم قبل از اینکه او طلب کند در صدد رفع نیاز او برآییم.

7- خداوند قادر است همه نیازمنده را روزی دهد ولی روزی آنها را در اموال دیگران قرار داده تا آزمایش بشوند و خودشان ببینند چه می کنند

امام حسن مجتبی علیه السلام بهترین مصداق انقاق کننده در راه خداست.

1396/04/04 @ 16:57
نظر از: نرجس دولت آباد [عضو] 
نرجس دولت آباد

ذلِکُمْ بِما کُنْتُمْ تَفْرَحُونَ فِي الْأَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَ بِما کُنْتُمْ تَمْرَحُونَ؛این ( عذاب ) به سبب آن است که در روی زمین به ناحق شادی می کردید ، و نیز به خاطر آن که ( با گناه ) سرمستی می کردید. 75غافر

1- شاد بودن خوب است ولی تا زمانیکه به ناحق نباشد

2- شادی که به ناحق باشد و از زوی غرور عذاب را به دنبال دارد

3- شادی به ناحق ما را از حق پروردگار دور میکند

4- عذاب هایی که می شویم بدون دلیل نیست شادی با غرور

5- غرور در هر کالی بد است چه در حالت شادی باشد چه غم

6- مغرور فقط می خواهد خودش شاد باشد

7- شادی کردن به ناحق و با غرور و غفلت از خدا روی زمینی که متعلق به خداست خود خواهی است و بسیار ناپسند همانطور که حکومت های فاسد که به ناحق بر مردم حکومت می کردند و به این دلخوش بودند که به طور موقت حکومت را از اهل بیت گرفتند از بین رفتند بقیه کافران روی زمین هم از بین می روند.

1396/04/04 @ 16:31
نظر از: تسنیم [عضو] 

قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی ثم تتفکروا (۴۶ سوره سباء)
بگو : شما را تنها به یک چیز اندرز می دهم دونفر دونفر یایک نفر
یک نفر برای خدا قیام کنید و بیندیشید.
قیام برای خدا مصادیق فراوانی داردمهم تاکیدآیه است بر تلاش در راه خدا که همه افعال
وکردار و نیات ما باید برای خدا در راه خدا و بنام خدا باشد.
و به تعبیر آیه (صبغه الله) رنگ خدایی داشته باشد. از مصادیق این قیام برای خدا عبادت ، کار ،
تحصیل ، ازدواج ، فعالیت در فضای مجازی، تبلیغ و …است . اما انتهای آیه اشاره فرموده
به اندیشیدن که بالاتر از همه مصادیق پیش گفته است و از این مصادیق سهمی
ممتاز و بارز در قیام برای خدا دارد.یعنی حرکت کنید در راه خدا و مبنای حرکت
و فعالیت شما ، خدا باشد . حرکتی که اندیشه عقبه آن نباشد ، بی مغز و بی روح است و این حرکت
قطعا پسند حق تعالی نیست .

1396/04/04 @ 15:39
نظر از: محمدی [عضو] 

جزءسیم سوره انشراح آیه 7-8

فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ

پس چون فراغت‏ يافتى به طاعت دركوش و با اشتياق به سوى پروردگارت روى آور

پ ن

هیچ وقت از کار و تلاش و کوشش وعبادت فاصله نگیریم پیوسته در تلاش و کار وپشتیبانی با عبادت باشیم.

1396/04/04 @ 14:28
نظر از: محمدی [عضو] 

جزءسیم سوره انشراح آیه 7-8

فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ

پس چون فراغت‏ يافتى به طاعت دركوش و با اشتياق به سوى پروردگارت روى آور

پ ن

هیچ وقت از کار و تلاش و کوشش وعبادت فاصله نگیریم پیوسته در تلاش و کار وپشتیبانی با عبادت باشیم.

1396/04/04 @ 14:27
نظر از: مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر [عضو] 
5 stars

جزء 30: آیه1 سوره کوثر (إِنَّا أَعْطَيْناکَ الْکَوْثَرَ ) - ترجمه: همانا ما به تو خیر کثیر عطا کردیم.
- اولاد صالح - نمونه عملی از خیر کثیر در زندگی

1396/04/04 @ 14:25
نظر از: ابا صالح التماس دعا [عضو] 

سوره آل عمران آیه 104
وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿۱۰۴﴾

ترجمه: و بايد از ميان شما گروهى [مردم را] به نيكى دعوت كنند و به كار شايسته وادارند و از زشتى بازدارند و آنان همان رستگارانند (۱۰۴

در آیات قرآن به امر به معروف سفارش زیادی شده 

همان طور که در آیه قران بیان شد کسی که مردم را به نیکی کند رستگار می شود 

1396/04/04 @ 13:03
نظر از: hosna [عضو] 

جزء28 آیه 11 سوره مجادله؛

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ إِذَا قِيلَ لَكُمْ تَفَسَّحُواْ فىِ الْمَجَالِسِ فَافْسَحُواْ يَفْسَحِ اللَّهُ لَكُم‏ وَ إِذَا قِيلَ انشُزُواْ فَانشُزُوا…؛
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد، چون به شما گفته شود: «در مجالس جاى باز كنيد»، پس جاى باز كنيد تا خدا براى شما گشايش حاصل كند، و چون گفته شود: «برخيزيد»، پس برخيزيد… .

رعایت آداب مجلس ومعاشرت _ مصداق عملی ایمان و علم

1396/04/04 @ 12:54
نظر از: پریساعسکری [عضو] 
5 stars

جز سی ام
جَزَاءً وِفَاقًا :این مجازاتى است موافق و متناسب اعمال آنها(26- نباء)

پیام آیه:خداوند متعال پاداش کار خیر را بیش از آنچه هست عنایت خواهد کرد.جزای چند برابر، تنها مخصوص عمل صالح است و کیفر بدی جز به همان میزان نخواهد بود؛ چرا که ذره ای ظلم به ساحت مقدس خداوند متعال راه ندارد.مصداق عملی:سبقت گرفتن وتلاش در انجام کارخیر.

1396/04/04 @ 12:04
نظر از: فاطمیون 

پیوند نماز با مبدا

جزء 16 - سوره طه - آیه 14

نماز با الله اکبر شروع می شود و در سراسر نماز حمد و تسبیح و تهلیل و تکبیر الهی تکرار می شود . در پیوند نماز با مبدا ٬ همین بس که قرآن کریم می فرماید : « لا اله الا انا فاعبدنی و اقم الصلاه لذکری »

هدف از اقامه نماز تنها رعایت قالب آن نیست ٬ بلکه توجه به قلب آن ٬ یعنی احساس حضور است : « اقم الصلاه لذکری »

1396/04/04 @ 11:56
نظر از: مدرسه حضرت فاطمه (س) سقز [عضو] 
5 stars

أَلَيْسَ اللَّهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ ۖ وَيُخَوِّفُونَكَ بِالَّذِينَ مِنْ دُونِهِ ۚ وَمَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ(ﺳﻮﺭﻩ ﺯﻣﺮ، ﺁﯾﻪ36)
ترجمه:
آیا خدای (مهربان) برای بنده‌اش کافی نیست؟ و مردم (مشرک) تو را از قدرت غیر خدا می‌ترسانند! و هر که را خدا به گمراهی خود واگذارد دیگر او را هیچ راهنمایی نخواهد بود.

ﺑﺮﺍﺩﺭﺍﻥ ﯾﻮﺳﻒ ﻭﻗﺘﯽ ﻣﯿﺨﻮﺍﺳﺘﻨﺪﯾﻮﺳﻒ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﺎﻩ ﺑﯿﻔﮕﻨﻨﺪ،ﯾﻮﺳﻒ ﻟﺒﺨﻨﺪﯼ ﺯﺩ!

ﯾﻬﻮﺩﺍ ﭘﺮﺳﯿﺪ: ﭼﺮﺍ ﻣﯿﺨﻨﺪﯼ؟! ﺍﯾﻨﺠﺎ ﮐﻪ ﺟﺎﯼ ﺧﻨﺪﻩ ﻧﯿﺴﺖ…!
ﯾﻮﺳﻒ ﮔﻔﺖ: ﺭﻭﺯﯼ ﺩﺭ ﻓﮑﺮ ﺑﻮﺩﻡ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﮐﺴﯽ ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﺪ با ﻣﻦ ﺍﻇﻬﺎﺭﺩﺷﻤﻨﯽ ﮐﻨﺪ، ﺑﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺮﺍﺩﺭﺍﻥ ﻧﯿﺮﻭﻣﻨﺪﯼ ﺩﺍﺭﻡ…!
ﺍﯾﻨﮏ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻫﻤﯿﻦ ﺑﺮﺍﺩﺭﺍﻥ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻣﻦ ﻣﺴﻠﻂ ﮐﺮﺩ، ﺗﺎ ﺑﺪﺍﻧﻢ ﮐﻪ"ﻧﺒﺎﯾﺪ جز خدا ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﺑﻨﺪﻩﺍﯼ ﺗﮑﯿﻪ ﮐﺮﺩ…”
ﺁﯾﺎ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻨﺪﮔﺎﻧﺶ ﮐﺎﻓﯽ ﻧﯿﺴﺖ؟
اَلَیْسَ اللهُ بِکافٍ عَبْدِه

1396/04/04 @ 11:27
نظر از: مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر [عضو] 
5 stars

جزء 30: آیه1 سوره کوثر (إِنَّا أَعْطَيْناکَ الْکَوْثَرَ ) - ترجمه: همانا ما به تو خیر کثیر عطا کردیم.
- اولاد صالح - نمونه عملی از خیر کثیر در زندگی

1396/04/04 @ 03:41
نظر از: تسنیم [عضو] 

بسم الله الرحمن الرحیم
و اوفوا بالعهد ان العهد کان مسئوولا (سوره مبارکه اسراء آیه 34)
به عهد و پیمان وفا کنید زیرا عهد و پیمان مورد بازپرسی است.
وفای به عهد و وعده از ویژگیهای مومنان است
که خداوند در قرآن پیامبران را به این صفت معرفی کرده است
در احادیث بسیاری بر این امر تامید شده است .
المسلمون عند شروطهم .
متاسفانه بدعهدی در جامعه امروز خیلی رواج دارد
و تلقی عرف از وعده مساوی عدم ایفاء است .
و این برای جامعه اسلامی با این درجه تاکید نکته منفی شمرده می شود .

1396/04/04 @ 00:19
نظر از: سین بانو [عضو] 
سین بانو

وَ اعْلَمُواْ أَنَّمَا غَنِمْتُم مِّن شیَ‌ْءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِی الْقُرْبیَ‌ وَ الْیَتَامَی‌ وَ الْمَسَاکِینِ وَ ابْنِ السَّبِیل (41- انفال)
” و (ای مؤمنان) بدانید که هر چه غنیمت و فایده برید خمس آن خاص خدا و رسول و خویشان او و یتیمان و فقیران و در راه سفر ماندگان (از خاندان او) است، اگر به خدا و به آنچه بر بنده خود (محمّد صلّی اللّه علیه و آله و سلم) در روز فرقان، روزی که دو سپاه (اسلام و کفر در جنگ بدر) روبرو شدند نازل کرده‌ایم ایمان آورده‌اید، و خدا بر هر چیز تواناست

پیام: پرداخت خمس در زندگی واجب است.

1396/04/03 @ 23:42
نظر از: نرجس خاتون(س) شاهین شهر [عضو] 

الَّذِینَ یَأْکُلُونَ الرِّبَواْ لَا یَقُومُونَ إِلَّا کَمَا یَقُومُ الَّذِی یَتَخَبَّطُهُ الشَّیْطَانُ مِنَ الْمَسّ‌ِ (بقره 275 )

کسانی که ربا می خورند،( در قیامت از قبرشان) بر نمی خیزند، مگر مانند کسی که بر اثر تماس با شیطان، دیوانه شده است.
این آیه، پرده از حقیقت رباخواری برداشته و باطن آن را نمایان می‌کند. بر اساس این آیه، ربا، جنون آور است و ربا خوار فردیست دیوانه.

مصداق: ربا خواری در جامعه

1396/04/03 @ 23:26
نظر از: پژوهش حوزه علمیه الزهراء (س) ارومیه [عضو] 

دوستان به آیه زیر دقت کنید لطفا :
سوره بقره آیه 109

ودَّ كَثِيرٌ مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ لَوْ يَرُدُّونَكُم مِّن بَعْدِ إِيمَانِكُمْ كُفَّارًا حَسَدًا مِّنْ عِندِ أَنفُسِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمُ الْحَقُّ

ﺑﺴﻴﺎﺭﻯ ﺍﺯ ﺍﻫﻞ ﻛﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺭﻭﻯ ﺣﺴﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﻳﺸﻪ ﺩﻭﺍﻧﺪﻩ

ﺩﻭﺳﺖ ﻣﻰ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﺳﻠﺎم ﻭ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﺑﻪ ﺣﺎﻝ ﻛﻔﺮ ﺑﺎﺯ ﮔﺮﺩﺍﻧﻨﺪ،

ﺑﺎ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺣﻖ ﺑﺮﺍﻯ ﺁﻧﻬﺎ ﻛﺎﻣﻠﺎ ﺭﻭﺷﻦ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.
به نظرتون راهکار و توصیه خدا به ما تو این شرایط چی میتونه باشه ؟

سوره بقره آیه 109

فاعْفُوا وَاصْفَحُوا حَتَّىٰ يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

ﺷﻤﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﻋﻔﻮ ﻛﻨﻴﺪ

ﻭ ﮔﺬﺷﺖ ﻧﻤﺎﺋﻴﺪ

ﺗﺎ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﺳﺘﺪ،

ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﺮ ﻫﺮ ﭼﻴﺰﻯ ﺗﻮﺍﻧﺎ ﺍﺳﺖ.

1396/04/03 @ 23:16
نظر از: مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر [عضو] 
5 stars

جزء 29: آیه 4 سوره قلم (وَ إِنَّکَ لَعَلي‏ خُلُقٍ عَظيمٍ ) - ترجمه: و همانا تو بر اخلاق بزرگی استواری.
- کنترل خشم هنگام عصبانیت - نمونه عملی از حسن خلق در زندگی

1396/04/03 @ 18:10
نظر از: پریساعسکری [عضو] 
5 stars

جز بیست ونهم
إِنَّ هَٰؤُلَاءِ يُحِبُّونَ الْعَاجِلَةَ وَيَذَرُونَ وَرَاءَهُمْ يَوْمًا ثَقِيلًا
ﺑﻰ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺍﻳﻨﺎﻥ [ ﻛﻪ ﮔﻨﻬﻜﺎﺭ ﻭ ﻧﺎﺳﭙﺎﺱ ﺍﻧﺪ ] ﺩﻧﻴﺎﻯﺯﻭﺩﮔﺬﺭ ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ [ ﻭ ﻓﻘﻂ ﺑﺮﺍﻯ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﺁﻥﻣﻰ ﻛﻮﺷﻨﺪ ] ﻭ ﺭﻭﺯ ﻫﻮﻟﻨﺎﻙ ﻭ ﺳﺨﺘﻰ ﺭﺍ ﻛﻪ ﭘﻴﺶ ﺭﻭ ﺩﺍﺭﻧﺪ،ﻭﺍﻣﻰ ﮔﺬﺍﺭﻧﺪ .(انسان،27)
پیام آیه:دنیاگرایی وآخرت گریزی زمینه گناه پیشگی است.مصداق عملی:توجه به زودگذر بودن دنیا وسختی وسنگینی روز قیامت،از عواملی است که می تواند محبت انسان رابه دنیا کم کند.

1396/04/03 @ 17:21
نظر از: ترنم [بازدید کننده]
ترنم

آیه 10 سوره قلم (جز29)

(ولا تطع کل حلاف مهین ):(و از هر فرومایه عیبجو که بیهوده سوگندمی خورد پیروی نکن )

پیام :از کسی که بسیار قسم دروغ میخورد وپست است پیروی نکن

1396/04/03 @ 17:18
نظر از: محمدی [عضو] 

جزءبیست ونهم سوره مدثرآیه19 -21

إنه فكر و قدر
فقتل كيف قدر
ثم قتل كيف قدر
- او (براى مبارزه با قرآن ) انديشه كرد و مطلب را آماده ساخت .
مرگ بر او باد چگونه (براى مبارزه با حق ) مطلب را آماده كرد.
- باز هم مرگ بر او چگونه مطلب (و نقشه شيطانى خود را) آماده نمود.

پ ن

کلمه مرگ بر آمریکایی که امام خمینی (ره) در دوره معاصر در دائره المعارف جهان بوجود آورد ،ریشه قرآنی دارد که از سوره مدثر گرفته شده است.

1396/04/03 @ 16:30
نظر از: ابا صالح التماس دعا [عضو] 

سوره کهف آیه 30
إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ إِنَّا لا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلًا «30»

ترجمه :همانا آنان كه ايمان آورده و كارهاى نيك انجام داده‌اند (بدانند كه) همانا ما پاداش كسى را كه عمل خوب انجام داده تباه نمى‌كنيم.

خداوند عمل‌هاى صالح ما را تباه نمى‌كند، بلكه اين خصلت‌ها و عمل‌هاى بد ماست كه موجب حبط و نابودى كارهاى نيك مى‌شود.
هر عمل صالح را مى‌توان به چند روش انجام داد: به روش عادّى، خوب و عالى. اين آيه، عالى‌ترين وجه را تشويق مى‌كند. آرى، گاهى مواد غذايى خوب است، ولى شيوه‌ى پخت آن خوب يا متوسط است.

1396/04/03 @ 16:13
نظر از: سیده مهتا میراحمدی [عضو] 

فراخوان «راه امین»سی شب، سی آیه

نبِّئْ عِبَادِي أَنِّي أَنَا الْغَفُورُ الرَّحِيم

“به بندگان من خبر ده كه منم آمرزنده مهربان”

سوره مبارکه حِجْر

آیه ۴۹

1396/04/03 @ 14:14
نظر از: افسر جوان...نوری [عضو] 
5 stars

کاری که هم ردیف کفر به خداست

وَ أَمَّا مَنْ أُوتىِ‏َ كِتَابَهُ بِشِمَالِهِ فَیَقُولُ یَالَیْتَنىِ لَمْ أُوتَ كِتَابِیَهْ(25)… خُذُوهُ فَغُلُّوهُ(30)ثُمَّ الجَْحِیمَ صَلُّوهُ(31) …

إِنَّهُ كاَنَ لَا یُؤْمِنُ بِاللَّهِ الْعَظِیمِ(33)وَ لَا یحَُضُّ عَلىَ‏ طَعَامِ الْمِسْكِینِ(34- حاقه)

و اما كسى كه پرونده اعمالش را به دست چپش دهند، مى‏گوید: اى كاش پرونده‏ ام را دریافت نمى‏ كردم‏ … او را بگیرید و در غل و زنجیرش كشید؛ آن گاه به دوزخش دراندازید …

زیرا او به خداى بزرگ ایمان نمى‏ آورده و مردم را به اطعام نیازمندان تشویق نمى ‏كرده‏ است.

بر اساس این آیات عده ای را نامه عمل به دست چپ می دهند و آنها را در غل و زنجیر کشیده و به دوزخ می افکند و در مقام بیان علت این عذاب گفته می شود جرم اینها دو چیز بوده: یکی اینکه به خداوند متعال ایمان نیاوردند و دیگر اینکه مردم را برای کمک به نیازمندان و رفع حوائج آنها تشویق و ترغیب نمی کردند.

علامه طباطبایی(ره) در شرح « وَ لَا یحَُضُّ عَلىَ‏ طَعَامِ الْمِسْكِینِ » می نویسد: یعنی در مورد بینوایان سهل انگاری می کردند و رنجی که فقرا می کشیدند اهمیتی برای آنها نداشت.

این آیات به روشنی معنایی که از آیه 19 سوره ذاریات فهمیده می شود را تایید می کند. آن معنا این بود که بر اهل تقوا لازم است تا بخشی از اموال خود را برای رفع نیاز نیازمندان اختصاص دهند و این غیر از واجبات مالی مانند خمس و زکات است. در این فراز، کسانی که آن واجب را ترک کرده و نسبت به نیازمندان بی تفاوت باشند را تهدید به عذابی می کند که قطعاً واقع خواهد شد.

نکته قابل توجه اینکه قرآن کریم این بی تفاوتی در حق مستمندان را گناهی بزرگ در ردیف کفر به خداوند عظیم بیان می کند که این طرز بیان گویای شدت و عظمت این معصیت است.

1396/04/03 @ 13:32
نظر از: مدرسه حضرت فاطمه (س) سقز [عضو] 

جزء22
إِنَّ الَّذِينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُهِينًا.(آیه57،احزاب).
ترجمه:
آنان که خدا و رسول را (به عصیان و مخالفت) آزار و اذیّت می‌کنند خدا آنها را در دنیا و آخرت لعن کرده (و از رحمت خود دور گرداند) و بر آنان عذابی با ذلّت و خواری مهیّا ساخته است.

نکته آیه:
آزار خداوند، يعنى انجام كارى بر خلاف خواست و رضاى او كه به جاى جلب رحمت الهى، غضب و لعنت خداوند را به دنبال دارد.
شايد مراد از اذيّت خدا، اذيّت بندگان خدا باشد، نظير قرض دادن به بنده كه قرض دادن به خداست، و مراد از اذيّت كردن پيامبر صلى الله عليه و آله تكذيب و تهمت و برخورد بى‌ادبانه با آن حضرت و اذيّت كردن اهل بيت اوست، همان گونه كه در چند روايت آمده است كه پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: «فاطمة بضعة منى فمن اغضبها اغضبنى» «1» فاطمه پاره‌ى تن من است، هر كه او را خشمگين سازد مرا به خشم آورده است.( صحيح بخارى، ج 5، ص 26 و صحيح مسلم، ج 4، ص 1903.)

تفسیرنور،حجت الاسلام والمسلمین قرائتی

1396/04/03 @ 11:53
نظر از: تالارهای گفتگو 
1 stars

ذلِكَ بِما قَدَّمَت اَیدیكُم واَنَّ اللهَ لَیسَ بِظَلاّمٍ لِلعَبید(آل‏ عمران، 182)
خداوند سبحان به يهوديان مى‏فرماید آن عذاب بسیار سنگین نتیجه چیزی است كه شما با دستانتان پیش فرستادید. اگر آن عذاب بزرگ و توانفرسا محصول كار شما نبود، عذاب كننده چنین عذابی نه تنها ظالم بلكه ظلاّم بود. قول كفرآلود و قتل نابخشودنی یا رضای به آن، همان گفتار و كردار از پیش فرستاده آنان است. نسبت دادن گناهان و پیش فرستادن آن‏ها به دستان آنان از آن‏روست كه بيشتر كارهاي انسان و نيز تقديم چيزي غالباً با دست انجام مى‏گیرد.

به هر روى، سبب عذابْ خود كافران هستند و ساحت قدس ربوبی از هرگونه ظلمی منزه است و او به هیچ كسی در دنیا، برزخ یا قيامت ستم نمى‏كند. چنانچه به هر یك از بندگان اندك ظلمی بشود، او ظلاّم مى‏شود.

خداوند، جهان را به گونه‏ای آفریده است كه حركت هر ذره‏ای از جای خود به آسیب و اخلال در كل نظام آفرینش خواهد انجامید و او كه مدبّر همه عالم است با كمترین و كوچك‏ترین ظلم مصداق ظلاّم خواهد شد. به دیگر سخن اگر قدرت مطلق و نامحدود عادل نباشد، حتماً ظلاّم خواهد بود و نفی ظلاّم درباره چنین قدرت بیكرانی به معنای نفی اصل ظلم است.

نفي هرگونه ستم از ساحت خداوندى، افزون بر بیان تعلیل عذاب ظالمان، گویای حمایت از پیامبران و بندگان صالح خدا نیز هست؛ به اين بيان كه خداوند ستمكاران را عذاب مى‏كند تا مكتب توحید را یاری و از مظلومان حمایت فرماید.

1396/04/03 @ 10:04
نظر از: تالارهای گفتگو 
5 stars

ذلِكَ بِما قَدَّمَت اَیدیكُم واَنَّ اللهَ لَیسَ بِظَلاّمٍ لِلعَبید(آل‏عمران، 182)

گزیده تفسیر

خداوند سبحان به يهوديان مى‏فرماید آن عذاب بسیار سنگین نتیجه چیزی است كه شما با دستانتان پیش فرستادید. اگر آن عذاب بزرگ و توانفرسا محصول كار شما نبود، عذاب كننده چنین عذابی نه تنها ظالم بلكه ظلاّم بود. قول كفرآلود و قتل نابخشودنی یا رضای به آن، همان گفتار و كردار از پیش فرستاده آنان است. نسبت دادن گناهان و پیش فرستادن آن‏ها به دستان آنان از آن‏روست كه بيشتر كارهاي انسان و نيز تقديم چيزي غالباً با دست انجام مى‏گیرد.

به هر روى، سبب عذابْ خود كافران هستند و ساحت قدس ربوبی از هرگونه ظلمی منزه است و او به هیچ كسی در دنیا، برزخ یا قيامت ستم نمى‏كند. چنانچه به هر یك از بندگان اندك ظلمی بشود، او ظلاّم مى‏شود.

خداوند، جهان را به گونه‏ای آفریده است كه حركت هر ذره‏ای از جای خود به آسیب و اخلال در كل نظام آفرینش خواهد انجامید و او كه مدبّر همه عالم است با كمترین و كوچك‏ترین ظلم مصداق ظلاّم خواهد شد. به دیگر سخن اگر قدرت مطلق و نامحدود عادل نباشد، حتماً ظلاّم خواهد بود و نفی ظلاّم درباره چنین قدرت بیكرانی به معنای نفی اصل ظلم است.

478

نفي هرگونه ستم از ساحت خداوندى، افزون بر بیان تعلیل عذاب ظالمان، گویای حمایت از پیامبران و بندگان صالح خدا نیز هست؛ به اين بيان كه خداوند ستمكاران را عذاب مى‏كند تا مكتب توحید را یاری و از مظلومان حمایت فرماید.

1396/04/03 @ 10:02
نظر از: ميرزايي [عضو] 

آيه شماره ٢٢ از سوره مبارکه مجادله
حزب الله
لَّا تَجِدُ قَوۡمٗا يُؤۡمِنُونَ بِٱللَّهِ وَٱلۡيَوۡمِ ٱلۡأٓخِرِ يُوَآدُّونَ مَنۡ حَآدَّ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ وَلَوۡ كَانُوٓاْ ءَابَآءَهُمۡ أَوۡ أَبۡنَآءَهُمۡ أَوۡ إِخۡوَٰنَهُمۡ أَوۡ عَشِيرَتَهُمۡۚ أُوْلَٰٓئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ ٱلۡإِيمَٰنَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٖ مِّنۡهُۖ وَيُدۡخِلُهُمۡ جزء28قرآن
جَنَّٰتٖ تَجرِي مِن تَحتِهَا ٱلانهَٰرُ خَٰلِدِينَ فِيهَاۚ رَضِيَ ٱللَّهُ عَنۡهُمۡ وَرَضُواْ عَنهُۚ أُوْلَٰٓئِكَ حِزۡبُ ٱللَّهِۚ أَلَآ إِنَّ حِزۡبَ ٱللَّهِ هُمُ ٱلمُفلِحُونَ
هیچ قومى را نمى‏یابى كه به خدا و قیامت مؤمن باشند و (در همان حال) با كسى كه در برابر خدا و رسولش موضع گرفته است، مهرورزى كنند، حتّى اگر پدران یا پسران یا برادران یا خویشانشان باشند. آنها كسانى هستند كه خداوند، ایمان را در دلهایشان ثابت فرموده و با روحى از جانب خویش آنان را تأیید نموده است و آنان را در باغهایى كه نهرها از پاى (درختان) آنها جارى است، وارد مى‏كند در حالى كه در آنجا جاودانه هستند، خداوند از آنان راضى است و آنان نیز از او راضى هستند. آنان حزب خدا هستند، آگاه باشید كه تنها حزب خدا پیروز و رستگارند.
*- در اسلام، روابط و علاقه‏ها باید در شعاع رضاى خداوند باشد. «لاتجد قوماً یؤمنون»
* روابط خانوادگى و خویشاوندى نیز خط قرمز و مرز دارند. «و لو كانوا آبائهم…»

*این كه ما از خدا راضى باشیم یك طرف قضیه است، مهم رضایت خدا از ماست. «رضى اللّه عنهم و رضوا عنه»

1396/04/03 @ 08:56
نظر از: زلال نور 

«وَدَّ كَثِيرٌ مِنْ أَهْلِ اَلْكِتٰابِ لَوْ يَرُدُّونَكُمْ مِنْ بَعْدِ إِيمٰانِكُمْ كُفّٰاراً حَسَداً مِنْ عِنْدِ أَنْفُسِهِمْ مِنْ بَعْدِ مٰا تَبَيَّنَ لَهُمُ اَلْحَقُّ فَاعْفُوا وَ اِصْفَحُوا حَتّٰى يَأْتِيَ اَللّٰهُ بِأَمْرِهِ إِنَّ اَللّٰهَ عَلىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ»
بسیارى از اهل کتاب-پس از اینکه حق برایشان آشکار شد- از روى حسدى که در وجودشان بود، آرزو مى کردند که شما را، بعد از ایمانتان، کافر گردانند. پس عفو کنید و درگذرید، تا خدا فرمان خویش را بیاورد، که خدا بر هر کارى تواناست.
(بقره/۱۰۹)
بسیارى از اهل کتاب، مخصوصاً یهود، تنها به این قناعت نمى کردند که خود آئین اسلام را نپذیرند، بلکه اصرار داشتند مؤمنان نیز از ایمانشان باز گردند، و انگیزه آنان در این امر چیزى جز حسد نبود.
♦قرآن به این امر اشاره کرده مى گوید: بسیارى از اهل کتاب به خاطر حسد، دوست داشتند شما را بعد از اسلام و ایمان به کفر باز گردانند با این که حق براى آنها کاملاً آشکار شده است (وَدَّ کَثیرٌ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ لَوْ یَرُدُّونَکُمْ مِنْ بَعْدِ إیمانِکُمْ کُفّاراً حَسَداً مِنْ عِنْدِ أَنْفُسِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما تَبَیَّنَ لَهُمُ الْحَقُّ).
♦در اینجا قرآن به مسلمانان دستور مى دهد: در برابر این تلاش هاى انحرافى و ویرانگر شما آنها را عفو کنید و گذشت نمائید تا خدا فرمان خودش را بفرستد چرا که خداوند بر هر چیزى توانا است (فَاعْفُوا وَ اصْفَحُوا حَتّى یَأْتِیَ اللّهُ بِأَمْرِهِ إِنَّ اللّهَ عَلى کُلِّ شَیْء قَدیرٌ).
این در واقع یک دستور تاکتیکى است که به مسلمانان داده شده که در برابر فشار شدید دشمن در آن شرائط خاص، از سلاح عفو و گذشت استفاده کنند، دست به اسلحه نبرند، به ساختن خویشتن و جامعه اسلامى بپردازند تا استحکام لازم یابند و در انتظار فرمان خدا باشند.
♦منظور از فرمان خدا در اینجا به گفته بسیارى از مفسران فرمان جهاد است که تا آن زمان هنوز نازل نشده بود، شاید به این علت، که هنوز آمادگى همه جانبه براى این فرمان نداشتند، و لذا بسیارى معتقدند: این آیه به وسیله آیات جهاد که بعداً به آن اشاره خواهد شد نسخ شده است.
اما شاید تعبیر به نسخ، در اینجا صحیح نباشد; چرا که نسخ آن است حکمى ظاهراً به صورت نامحدود تشریع گردد، اما در باطن موقت باشد، ولى حکم عفو و گذشت در آیه مورد بحث، در شکل محدود بیان شده است، محدود به زمانى که فرمان الهى دائر به جهاد نیامده.

«تفسیر نمونه/ذیل آیه 109، سوره بقره»
http://sapp.ir/ayehsobh

1396/04/03 @ 07:07
نظر از: تسنیم [عضو] 

بسم الله الرحمن الرحیم
أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بینهم . سوره فتح ۲۹ در برابر کافران استوارند و نسبت به مومنان بسیار مهربان.
دو ویژگی اساسی مومنان در این آیه شریفه ذکر شده است .
اگر مقابل دشمن معاند سر سختی نداشته باشیم و باب طمع را برایش باز گذاریم
او در ارتکاب دشمنی اش لجوج تر و جری تر می گردد . سیره اسلام از صدر تا به امروز این بوده
است که برابر دشمن کافر و معاند با تمام قوا باید حاضر شد و سستی نکرد و بااخلاص جهاد تمام عیار کرد .
مصداق این حضور سخت و مقتدرانه حرکت
تحسین برانگیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است ..
که در جبهه خودی در اقدام تروریستی اخیر اولین نفرات
حضور یافته در بطن حوادث بودند و جانفشانی کردند و مشفقانه جانشان را سپر کردند و در برابر دشمن خارجی
کوچکترین سازش و انعطاف نشان ندادند …

1396/04/03 @ 00:10
نظر از: نرجس خاتون(س) شاهین شهر [عضو] 

خداوند متعال مي فرمايد: (خذ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ (199) وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ (200): (عفو را پيشه كن و به نيكي دستور ده و از جاهلان روي بگردان، و اگر از شيطان به تو وسوسه اي رسيد، به خداوند پناه بر، كه او شنوايِ داناست). «اعراف/199ـ200»

مصداق: استعاذه (اعوذ بالله من الشيطان رجيم)

1396/04/02 @ 20:13
نظر از: پژوهش حوزه علمیه الزهراء (س) ارومیه [عضو] 

ميدونيد مؤمنان از دید خدا چجوری هستن؟

تو سوره مؤمنون خدا 5 تا ویژگی براشون معرفی کرده..

با هم ببینیم…

خشوع در نماز :

سوره مؤمنون آیات 1 و 2

قدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ
ﻣﻮﻣﻨﺎﻥ ﺭﺳﺘﮕﺎﺭ ﺷﺪﻧﺪ

الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ
ﺁﻧﻬﺎ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯﺷﺎﻥ ﺧﺸﻮﻉ ﺩﺍﺭﻧﺪ..

کارهای بیهوده انجام نمیدن( و برنامه دارن)

سوره مؤمنون آیه ۳

والَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ

ﻭ ﺁﻧﻬﺎ ﻛﻪ ﺍﺯ ﻟﻐﻮ ﻭ ﺑﻴﻬﻮﺩﮔﻰ ﺭﻭﻯ ﮔﺮﺩﺍﻧﻨﺪ

زکات میدن…

سوره مؤمنون آیه ۴

والَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ

ﻭ ﺁﻧﻬﺎ ﻛﻪ ﺯﻛﺎﺕ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎم ﻣﻰ ﺩﻫﻨﺪ

پاکدامن هستند..

سوره مؤمنون آیات ۵و۶و۷

ﻭ ﺁﻧﻬﺎ ﻛﻪ ﺩﺍﻣﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ (ﺍﺯ ﺁﻟﻮﺩﻩ ﺷﺪﻥ ﺑﻪ ﺑﻰ ﻋﻔﺘﻰ) ﺣﻔﻆ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ

ﺗﻨﻬﺎ ﺁﻣﻴﺰﺵ ﺟﻨﺴﻰ ﺑﺎ ﻫﻤﺴﺮﺍﻥ ﻭ ﻛﻨﻴﺰﺍﻧﺸﺎﻥ ﺩﺍﺭﻧﺪ، ﻛﻪ ﺩﺭ ﺑﻬﺮﻩ ﮔﻴﺮﻯ ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ ﻣﻠﺎﻣﺖ ﻧﻤﻰ ﺷﻮﻧﺪ

ﻭ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﻏﻴﺮ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﻃﺮﻳﻖ ﺭﺍ ﻃﻠﺐ ﻛﻨﻨﺪ، ﺗﺠﺎﻭﺯﮔﺮﻧﺪ!

وفای به عهد و امانت ..

سوره مؤمنون آیه ۸

والَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ

ﻭ ﺁﻧﻬﺎ ﻛﻪ ﺍﻣﺎﻧﺘﻬﺎ ﻭ ﻋﻬﺪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ

دوستانی که میخوان همون جوری که خدا دوست داره، مومن باشند،

بشينين روی تک تک این پنج مورد فکر کنين،

1396/04/02 @ 18:12
نظر از: ترنم [عضو] 
ترنم

آیه 20سوره حشر(جز28)
لا يَسْتَوِي أَصْحابُ النَّارِ وَ أَصْحابُ الْجَنَّةِ أَصْحابُ الْجَنَّةِ هُمُ الْفائِزُونَ «20»
اهل آتش و اهل بهشت يكسان نيستند، اهل بهشت همان رستگارانند.
«1». نبأ، 40.
«2». معارج، 6.
جلد 9 - صفحه 561
نکته ها
مصداق روشن كسانى كه خداوند را فراموش كردند، منافقانند. در آيه 67 سوره توبه درباره منافقان مى‌خوانيم: «نَسُوا اللَّهَ فَنَسِيَهُمْ» البتّه خداوند فراموشكار نيست، بلكه لطف خود را از آنان باز مى‌دارد. «وَ ما كانَ رَبُّكَ نَسِيًّا» «1»
غفلت، خطرناك‌ترين آفت انسان است. قرآن مى‌فرمايد: گروهى از مردم، از چهارپايان بدترند، زيرا غافلند، «أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِكَ هُمُ الْغافِلُونَ» «2» بنابراين غفلت از خدا «نَسُوا اللَّهَ» «3»، غفلت از قيامت‌ «نَسُوا يَوْمَ الْحِسابِ» «4» و غفلت از آيات الهى، «أَتَتْكَ آياتُنا فَنَسِيتَها» «5» باعث سقوط انسان به مرحله‌اى پست‌تر از حيوانيّت مى‌شود.
كسى كه خدا را فراموش مى‌كند، قهراً فردى بى‌راهه، بى‌رهبر، بى‌هدف و بى‌قانون، غرق در شهوات مى‌شود و تمام هدف‌ها و عملكردش سليقه‌اى و مطابق تمايلات و هوس‌هاى خودش مى‌شود و اين بزرگ‌ترين خطر براى انسان است.
كسى‌كه لطف او را فراموش كند، مأيوس شده و به بن بست مى‌رسد.
كسى‌كه عفو او را فراموش كند، خود را قابل اصلاح نمى‌بيند و دست به هر كارى مى‌زند.
كسى‌كه رهبران الهى را فراموش كند، دنبال هر طاغوتى مى‌رود و فاسد مى‌شود.
كسى‌كه قانونِ او را فراموش كند، هر روز به سراغ صدايى مى‌رود و سر در گم مى‌شود.
كسى‌كه راه او را فراموش كند، در ميان صدها راه ديگر گيج شده و به بى‌راهه مى‌رود.
كسى‌كه اولياى او را فراموش كند، دوستان ناباب او را به بازى مى‌گيرند.
كسى كه نعمت‌هاى خدا را فراموش كند، متملّق ديگران مى‌شود.
كسى كه خدا را فراموش كند، قهراً اهداف حكيمانه‌ى او در مورد آفرينش انسان را فراموش خواهد كرد و هركه هدف خلقتش را فراموش كند، عمر، سرمايه واستعدادش را هدر مى‌دهد.
انسان فطرتاً خداشناس است و فراموشى، عارض بر او مى‌شود. كلمه «نسيان» در موردى است كه قبلًا علم و توجه باشد.
«1». مريم، 64.
«2». اعراف، 179.
«3». توبه، 67.
«4». ص، 26.
«5». طه، 126.
جلد 9 - صفحه 562
پیام ها
1- مؤمنان، در معرض غفلت از ياد خدا هستند و نياز به هشدار دارند. يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ‌ … وَ لا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ‌
2- گام اول سقوط، از خود انسان است، خودفراموشى كيفر الهى است. «نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ»
3- كيفر الهى متناسب با عمل است. «نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ»
4- گناه و انحراف، ثمره غفلت از ياد خداست. «نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولئِكَ هُمُ الْفاسِقُونَ»
پانویس

1396/04/02 @ 16:52
نظر از: مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر [عضو] 
5 stars

جزء28: آیه 9 سوره جمعه (يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِذا نُودِيَ لِلصَّلاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلي‏ ذِکْرِ اللَّهِ وَ ذَرُوا الْبَيْعَ ذلِکُمْ خَيْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ) - ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، هنگامی که برای نماز در روز جمعه ندا درداده شد پس به سوی یاد خدا بشتابید و داد و ستد را رها کنید که این برای شما بهتر است اگر بدانید. - اقامه نماز جمعه - نمونه عملی از لزوم بیداری سیاسی در زندگی

1396/04/02 @ 16:03
نظر از: مدرسه حضرت فاطمه (س) سقز [عضو] 

«فَلِذلِكَ فَادْعُ وَ اسْتَقِمْ كَما أُمِرْتَ وَ لا تَتَّبِعْ أَهْواءَهُمْ وَ قُلْ آمَنْتُ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ مِنْ كِتابٍ وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَيْنَكُمُ اللَّهُ رَبُّنا وَ رَبُّكُمْ لَنا أَعْمالُنا وَ لَكُمْ أَعْمالُكُمْ لا حُجَّةَ بَيْنَنا وَ بَيْنَكُمُ اللَّهُ يَجْمَعُ بَيْنَنا وَ إِلَيْهِ الْمَصير؛ (شوری/15)
ترجمه:
پس آنان را[به سوى همان آيينى كه به تو وحى شده‏] دعوت كن، و همان گونه كه مأمورى[بر اين دعوت‏] استقامت كن، و از هواهاى نفسانى آنان پيروى مكن و بگو: به هر كتابى كه خدا نازل كرده ايمان آوردم، و مأمورم كه در ميان شما به عدالت رفتار كنم؛ خدا پروردگار ما و شماست. اعمال ما براى خود ما و اعمال شما براى خود شماست. ديگر ميان ما و شما[پس از روشن شدن حقايق‏] هيچ حجّت و برهانى نيست؛ خدا، ما و شما را[در عرصه قيامت‏] جمع مى‏‌كند، و بازگشت به سوى اوست.»

نکته آیه:
بی تفاوتی نسبت به فرهنگ اسلامی مسلمین، گناهی است که در خوشبینانه‌ترین حالت، از سر راحت طلبی، وادادگی و ناامید شدن از مقاومت در مقابل دشمنان اسلام است.
قرآن کریم پیامبر اسلام را به انجام دستورات دینی و عدم پیروی از هوا و هوس‌های دیگران ملزم کرده و استقلال و حقّانیّت ارزش‌های اسلامی را اینگونه بیان می‌کند:
پس؛ اینکه کشورهای غربی ملزم به اجرای اسنادی از قبیل سند 2030 هستند هیچگاه به معنای این نیست که ما هم باید با آنها همراه شویم؛ بلکه اسلام و احکام آن، حقّ هستند و هر چه بر خلاف احکام اسلامی باشد مردود است، حتّی اگر همه کشورها به آن عمل کنند!

1396/04/02 @ 12:43
نظر از: سین بانو [عضو] 
سین بانو

أللَّهُ الَّذِی أَنزَلَ الْکِتَابَ بِالْحَقِ ّ وَالْمِیزَانَ وَمَا یُدْرِیکَ لَعَلَّ السَّاعَةَ قَرِیبٌ (17-شورا)
خداست آنکه کتاب آسمانی و میزان را به حقّ نازل کرد و چه می دانی شاید قیامت نزدیک است.

پیام:قرآن حقیقتی بس والا دارد که برای سعادت ما آفریده شده است.

1396/04/02 @ 11:13
نظر از: محمدی [عضو] 

جزءبیست وهشتم سوره حشر آیه21
وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ
و این امثال را برای مردم بیان می‌کنیم باشد که اهل (عقل و) فکرت شوند.
پ ن
برای تفهیم مطلب به مردم بهترین راه استفاده از ضرب المثل هست خصوصا در تبلیغ معارف دین.

1396/04/02 @ 09:54
نظر از: محمدی [عضو] 

جزءبیست وهفتم سوره قمر آیه 24
فقالوا ابشرا منا واحدا نتبعه نا ذا لفي ضلالٍ وسعرٍ

و گفتند: “آيا ما از بشرى از جنس خود پيروى كنيم؟! اگر چنين كنيم در گمراهى و جنون خواهيم بود!
پ ن
باید گروهای مخالف را شناخت و با آنها آتش به اختیار بود

1396/04/02 @ 09:20
نظر از: پریساعسکری [عضو] 

جز بیست وهشتم
یَأَیهَُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَکمُ‌ْ وَ أَهْلِیکمُ‌ْ نَارًا ( تحریم،6)
ای مؤمنان! خود و خانواده خود را از آتشی که هیزم آن انسان‌ها و سنگ‌ها است حفظ کنید.پیام آیه:تاکید جدی بر لزوم حفظ خود وخانواده از آتش دارد ومنظور از آتش،آتش جهنم است که حقیقت گناه در دنیاست.

مصداق عملی:نگهداری خویشتن به ترک معاصی و عدم تسلیم در برابر شهوات سرکش است و نگهداری خانواده به تعلیم و تربیت و امر به معروف و نهی از منکر و فراهم ساختن محیطی پاک و خالی از هر گونه آلودگی، در فضای خانه و خانواده است.

1396/04/02 @ 07:21
نظر از: Bahraini [عضو] 
5 stars

مائده آیه64

آیه: وَ قالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللّهِ مَغْلُولَهٌ غُلَّتْ اَیْدیهِمْ وَ لُعِنُوا !

ترجمه: و یهود گفتند: دست خدابسته است. دستهایشان بسته باد! و به خاطر آنچه گفتند، از رحمت الهى دور شوند !

مصداق: حضور در راهپیمایی روز قدس نمونه عملی لعن و انزجار نسبت به رژیم غاصب صهیونیسم و دوری از رحمت خدا می باشد.

1396/04/02 @ 05:53
نظر از: نرجس خاتون(س) شاهین شهر [عضو] 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِكْرِ‌ اللَّـهِ وَذَرُ‌وا الْبَيْعَ ۚ ذَٰلِكُمْ خَيْرٌ‌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ (سوره جمعه آیه ۹)

ترجمه: اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، چون براى نماز جمعه ندا درداده شد، به سوى ذكر خدا بشتابيد، و داد و ستد را واگذاريد. اگر بدانيد اين براى شما بهتر است.
مصداق: نماز جمعه

1396/04/01 @ 23:49
نظر از: ترنم [عضو] 
ترنم

آیه34 سوره طور(جز27)
فَلْيَأْتُوا بِحَدِيثٍ مِثْلِهِ إِنْ كانُوا صادِقِينَ «34»
پس اگر راستگويند، سخنى مانند قرآن بياورند.
نکته ها
در اين آيات و آيات پس از آن، خداوند چهارده سؤال توبيخى از مخالفان پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله مى‌كند و تمام راه‌هايى را كه ممكن است به گونه‌اى بهانه تسليم نشدن كفّار شود، مى‌بندد.
شايد در هيچ جاى قرآن اين‌گونه مخالفان به باد انتقاد گرفته نشده و بهانه‌هاى آنان مطرح نشده باشد.
«أحلام» جمع «حلم» به معناى عقل است. از آنجا كه بزرگان قريش خود را صاحبان عقل و فكر مى‌دانستند، قرآن در اين آيه مى‌فرمايد: آيا عقل آنان چنين حكم مى‌كند كه قرآن را سحر و جادو بدانند، خير بلكه آنان در برابر حق سركشى مى‌كنند؟
«تقول»، سخنى را از پيش خود بافتن و به كسى نسبت دادن است.
«حديث» به معناى «جديد» است. از آنجا كه مضامين قرآن تازگى دارد، از آن به «حديث» ياد شده است.
خداوند، بارها كفّار را دعوت به مبارزه نموده است: گاهى از آنان درخواست آوردن كتابى‌
جلد 9 - صفحه 292
مثل قرآن كرده، «فَأْتُوا بِكِتابٍ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ» «1» گاهى تخفيف داده وبه آوردن ده سوره اكتفا نموده، «فَأْتُوا بِعَشْرِ سُوَرٍ مِثْلِهِ» «2» وگاهى به آوردن يك سوره، «فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ» «3» و در آيه 34 حتّى به آوردن مطالبى مثل قرآن اكتفا كرده است. «فَلْيَأْتُوا بِحَدِيثٍ مِثْلِهِ»
پیام ها
1- تهمت ساحر، كاهن، شاعر و مجنون به پيامبر، از روى تعقّل و تفكّر در آيات قرآن نبوده است. «أَمْ تَأْمُرُهُمْ أَحْلامُهُمْ»
2- ريشه‌ى كفر و شرك، طغيان و سركشى در برابر حق است، نه عقل و انديشه.
«أَمْ هُمْ قَوْمٌ طاغُونَ»
3- هر كس كه سخن او منطقى نباشد و بر آن اصرار ورزد، طغيانگر است. «أَمْ تَأْمُرُهُمْ أَحْلامُهُمْ بِهذا أَمْ هُمْ قَوْمٌ طاغُونَ»
4- مشركان، با تهمت و افترا، كفر خود را توجيه مى‌كردند. «يَقُولُونَ تَقَوَّلَهُ بَلْ لا يُؤْمِنُونَ»
5- انسان يا بايد بر اساس عقل عمل كند يا بر اساس وحى، و كفّار خود را از هر دو محروم كرده‌اند. أَمْ تَأْمُرُهُمْ أَحْلامُهُمْ‌ … بَلْ لا يُؤْمِنُونَ‌
6- در طوفان تهمت‌ها، دست از منطق و استدلال بر نداريد و مخالفان را به آوردن سخنى همچون قرآن دعوت كنيد. فَلْيَأْتُوا بِحَدِيثٍ مِثْلِهِ‌ …
7- قرآن محكم‌ترين استدلال را دارد؛ اگر پيامبر به تنهايى قرآن را بافته و به خدانسبت داده است، «تَقَوَّلَهُ» شما دسته جمعى يك سخن مثل آن بياوريد.
«فَلْيَأْتُوا بِحَدِيثٍ مِثْلِهِ»
8- مبارزه‌طلبى در ميدان فرهنگى نيز لازم است. «فَلْيَأْتُوا بِحَدِيثٍ مِثْلِهِ»
«1». قصص، 49.
«2». هود، 13.
«3». بقره، 23.
تفسير نور(10جلدى)، ج‌9، ص: 293

1396/04/01 @ 22:15
نظر از: پژوهش حوزه علمیه الزهراء (س) ارومیه [عضو] 

#تفسير_سوره_هود آیه( ۱۱ )

إلَّا الَّذِينَ صَبَرُواْ وَعَمِلُواْ الصَّلِحَتِ أُوْلَئِكَ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَأَجْرٌ كَبِيرٌ
مگر كسانى كه (در سایه ‏ى ایمان واقعى،) اهل صبر و عمل صالح هستند، (نه ‏با رفتن نعمت مأیوس و نه با آمدن آن فخرفروشى نمیكنند) براى آنان مغفرت وپاداشى بزرگ خواهد بود.

حال تفسير كوتاه آيه

✅ صبر، تنها در برابر تلخی ‏ها نیست، بلكه در رفاه و شادى نیز باید صبر كرد و گرنه سبب طغیان انسان خواهد شد.

✅ چنانكه بنی اسرائیل وقتى از تحت سلطه ‏ى فرعون خارج شده و به رفاه و آزادى رسیدند، طغیان كردند و به سراغ گوساله‏ پرستى رفتند و در برابر نهى از منكر هارون، تا مرز پیامبر كشى پیش رفتند

✅ پيام های آيه

۱- صبر در برابر حوادثِ تلخ و شیرین زندگى، از بهترین مصادیق عمل صالح است
۲- مؤمن، نه یأس دارد و نه كفران وتفاخر، بلكه نشكن ومقاوم است.
۳- صبر و پایدارى،‌ وسیله ‏ى آمرزش گناهان است.
۴- اگر بدانیم كه چه پاداشى در انتظار ماست، صبر براى ما شیرین می‏شود

1396/04/01 @ 22:13
نظر از: زلال نور 

« وَ قٰالَتِ اَلْيَهُودُ لَيْسَتِ اَلنَّصٰارىٰ عَلىٰ شَيْءٍ وَ قٰالَتِ اَلنَّصٰارىٰ لَيْسَتِ اَلْيَهُودُ عَلىٰ شَيْءٍ وَ هُمْ يَتْلُونَ اَلْكِتٰابَ كَذٰلِكَ قٰالَ اَلَّذِينَ لاٰ يَعْلَمُونَ مِثْلَ قَوْلِهِمْ فَاللّٰهُ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ اَلْقِيٰامَةِ فِيمٰا كٰانُوا فِيهِ يَخْتَلِفُون»
و یهودیان گفتند: «مسیحیان بر حق نیستند.» و ترسایان گفتند: «یهودیان بر حق نیستند» -با آنکه آنان کتاب [آسمانى ] را مى خوانند. افراد نادان نیز[سخنى ] همانند گفتهء ایشان گفتند. پس خداوند، روز رستاخیز در آنچه با هم اختلاف مى کردند، میان آنان داورى خواهد کرد.
(بقره/۱۱۳)

شأن نزول:

جمعى از مفسران از ابن عباس چنین نقل کرده اند: هنگامى که گروهى از مسیحیان نجران خدمت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) آمدند، عده اى از علماى یهود نیز در آنجا حضور یافتند، بین آنها و مسیحیان در محضر پیامبر(صلى الله علیه وآله) نزاع و مشاجره در گرفت، رافع بن حرمله یکى از یهودیان، رو به جمعیت مسیحیان کرده گفت: آئین شما پایه و اساسى ندارد و نبوت عیسى(علیه السلام) و کتاب او انجیل را انکار کرد.
مردى از مسیحیان نجران نیز عین این جمله را در پاسخ آن یهودى تکرار نموده گفت: آئین یهود پایه و اساسى ندارد، در این هنگام آیه فوق نازل شد و هر دو دسته را به خاطر گفتار نادرستشان ملامت نمود.

در آیات گذشته گوشه اى از ادعاهاى بى دلیل جمعى از یهود و نصارى را دیدیم آیه مورد بحث، نشان مى دهد: وقتى پاى ادعاى بى دلیل به میان آید نتیجه اش انحصارطلبى و سپس تضاد است.
مى گوید: یهودیان گفتند: مسیحیان هیچ موقعیتى نزد خدا ندارند، و مسیحیان نیز گفتند: یهودیان هیچ موقعیتى ندارند و بر باطلند (وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصارى عَلى شَیْء وَ قالَتِ النَّصارى لَیْسَتِ الْیَهُودُ عَلى شَیْء).
جمله لَیْسَتِ… عَلى شَىْء اشاره به این است که: آنها در پیشگاه خدا مقامى ندارند، یا این که دین و آئین آنها چیز قابل ملاحظه اى نیست.
سپس اضافه مى کند: آنها این سخنان را مى گویند در حالى که کتاب آسمانى را مى خوانند ! (وَ هُمْ یَتْلُونَ الْکِتابَ).
یعنى با در دست داشتن کتاب هاى الهى که مى تواند راهگشاى آنها در این مسائل باشد این گونه سخنان، که سرچشمه اى جز تعصب، عناد و لجاج ندارد بسیار عجیب است.
پس از آن، قرآن اضافه مى کند: مشرکان نادان نیز همان چیزى را مى گفتند که اینها مى گویند (با این که اینها اهل کتابند و آنها بت پرست) (کَذلِکَ قالَ الَّذینَ لایَعْلَمُونَ مِثْلَ قَوْلِهِمْ).
این آیه سرچشمه اصلى تعصب را، جهل و نادانى معرفى کرده; چرا که افراد نادان همواره در محیط زندگى خود محصورند و غیر آن را قبول ندارند، به آئینى که از کودکى با آن آشنا شده اند هر چند خرافى و بى اساس باشد، سخت دل مى بندند، و غیر آن را منکر مى شوند.
در پایان آیه آمده است: خداوند در روز قیامت درباره آنچه اختلاف داشتند داورى مى کند (فَاللّهُ یَحْکُمُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ فیما کانُوا فیهِ یَخْتَلِفُونَ).
آنجا است که حقایق روشن تر مى شود، اسناد و مدارک هر چیز آشکار است، و کسى نمى تواند حق را منکر شود و به این ترتیب، اختلافات بر چیده خواهد شد، آرى یکى از ویژگى هاى قیامت، پایان یافتن اختلافات است.
ضمناً آیه فوق، به مسلمانان دلگرمى مى دهد که: اگر پیروان این مذاهب به مبارزه با آنها برخاسته اند، و آئین آنها را نفى مى کنند، هرگز نگران نباشند، آنها خودشان را هم قبول ندارند، هر یک چوب نفى، بر دیگرى مى زند، و اصولاً جهل و نادانى سرچشمه تعصب، و تعصب سرچشمه انحصارگرى است.

«تفسیر نمونه/ذیل آیه 113، سوره بقره»

1396/04/01 @ 20:15
نظر از: كوثر [عضو] 
5 stars

قانون روابط بین الملل در قرآن

لا یَنْهَاکمُ‌ُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فیِ الدِّینِ وَ لَمْ یخُْرِجُوکمُ مِّن دِیَارِکُمْ أَن تَبرَُّوهُمْ وَ تُقْسِطُواْ إِلَیهِْمْ إِنَّ اللَّهَ یحُِبُّ الْمُقْسِطِینَ(8)

إِنَّمَا یَنهَْاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ قَاتَلُوکُمْ فیِ الدِّینِ وَ أَخْرَجُوکُم مِّن دِیَارِکُمْ وَ ظَاهَرُواْ عَلیَ إِخْرَاجِکُمْ أَن تَوَلَّوْهُمْ وَ مَن یَتَوَلهَُّمْ فَأُوْلَئکَ هُمُ الظَّالِمُونَ(9- ممتحنه)

خدا شما را از نیکی کردن و عدالت نسبت به کسانی که درکار دین با شما نجنگیدند و شما را از دیارتان بیرون نکردند باز نمی‌دارد زیرا خدا عدالت پیشگان را دوست دارد. خدا فقط شما را از دوستی با کسانی نهی می‌کند که در کار دین با شما جنگیدند، و از دیارتان بیرون راندند، و در بیرون راندنتان به یکدیگر کمک کردند. و کسانی که با آنان دوستی کنند، پس دوستی کنندگان همان ستمکارانند.

این آیات از مهمترین آیات قرآن در عرصه بین الملل است که تکلیف سطح و نوع تعامل حکومت اسلامی با کشورهای غیر اسلامی را بیان می‌کند.

بر اساس این آیات رابطه عادلانه و بر پایه احترام متقابل و رعایت قراردادهایی که بین شما و آنها وجود دارد امری روا و جایز است؛ اما این رابطه حسنه تا زمانی است که آنها نسبت مسلمانان و حکومت اسلامی توطئه نکرده باشند و به صورت علنی و یا پشت پرده؛ تنهایی و یا گروهی در صدد ضربه زدن به مسلمانان و نظام اسلامی نباشند که اگر این گونه شد ارتباط باآنها قطع و پاسخ قاطع و مناسبی به آنها داده می‌شود.

1396/04/01 @ 19:37
نظر از: پریساعسکری [عضو] 

جز بیست وهفتم
وَلَقَد تَّرَكْنَاهَا آيَةً فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ
ﻭ ﺑﻰ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺁﻥ ﺳﺮﮔﺬﺷﺖ ﺭﺍ [ ﺑﺮﺍﻯ ﺁﻳﻨﺪﮔﺎﻥ ] ﻣﺎﻳﻪ ﭘﻨﺪ ﻭﻋﺒﺮﺕ ﺑﺎﻗﻰ ﮔﺬﺍﺷﺘﻴﻢ ، ﭘﺲ ﺁﻳﺎ ﭘﻨﺪ ﮔﻴﺮﻧﺪﻩ ﺍﻯ ﻫﺴﺖ؟(​القمر،15)
پیام آیه:طول تاریخ برای ما نشانه است وباید به آیات الهی با دقت وبصیرت نگاه کرد.مصداق عملی:داشتن روحیه پند پذیری وحفظ آثار باستانی که یادآور عوامل پیشرفت یا سقوط ملت هاست لازم است.

1396/04/01 @ 18:39
نظر از: hosna [عضو] 

قالَتْ إِحْداهُما يا أَبَتِ اسْتَأْجِرْهُ إِنَّ خَيْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِيُّ الْأَمِينُ‏(قصص/26)
يكى از آن دو زن گفت: اى پدر، او را استخدام كن، زيرا بهترين كسى است كه استخدامش می كنى (اين مرد) نيرومند با امانت است‏.

احترام گذاشتن به پیشنهادات عقلانی ومنطقی فرزندان وآزادی بیان آنها_ دختران نيز در خانواده بر اساس منطق و حكمت، حقّ پيشنهاد دارند و فرقى با ديگران ندارند.

1396/04/01 @ 15:51
نظر از: سیده مهتا میراحمدی [عضو] 

فراخوان «راه امین»سی شب، سی آیه

إِنْ هِيَ إِلَّا أَسْمَاءٌ سَمَّيْتُمُوهَا أَنْتُمْ وَآبَاؤُكُمْ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ بِهَا مِنْ سُلْطَانٍ إِنْ يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَمَا تَهْوَى الْأَنْفُسُ وَلَقَدْ جَاءَهُمْ مِنْ رَبِّهِمُ الْهُدَى﴿۲۳﴾

[اين بتان] جز نامهايى بيش نيستند كه شما و پدرانتان نامگذارى كرده‏ ايد [و] خدا بر [حقانيت] آنها هيچ دليلى نفرستاده است [آنان] جز گمان و آنچه را كه دلخواهشان است پيروى نمى كنند با آنكه قطعا از جانب پروردگارشان هدايت برايشان آمده است (۲۳)

1396/04/01 @ 14:55


فرم در حال بارگذاری ...